TEKLİF AL

BLOG

20
Eylül
2016

404 Sayfaları ve Seoya etkisi

404 sayfalarının seo üzerinde etkisi sanılandan daha fazladır. Bir sitenin seo çalışması yapılacağında sitenin url yapısına mudahale etmek gerekebilir. Örneğin gelen site bir e-ticaret sitesi ve envai çeşit ürüne ve kategoriye sahip bu durumda yüzlerce değişiklik yapılacak demektir. Bu tip durumlarda değişen url yapıları nedeniyle sitede bir çok 404 hatası oluşacaktır eğer ki bu hatalar kaldırılmazsa yada 301 ile sorunlar giderilmezse sitenin birçok değerinde (Oturum süresi, hemen çıkma oranı )düşüş yaşanacaktır. Bu durumda sitenizi olumsuz etkileyecektir.

Webmaster Tools toplu 404 url kaldırma ne işe yarar ?

Bu eklenti sayesinde webmaster tools’da oluşan toplu tarama hatalarını tek tek kaldırmak yerine toplu olarak kaldırabiliriz.

Toplu 404 url hataları nasıl temizlenir ? 

Google webmastertoolsa giriş yapın ve Tarama > Tarama hataları sekmesine tıklayın. Açılan sayfada tüm urlyi seçip  google dökünmanlar olarak indirin.

 

 Açılan sayfada ilk bloktaki 404 hatalarını seçip bir not defterine kopyalayıp kaydedin.

 

 

 Bu işlemleri tamamladıktan sonra Chrome mağazadan eklentiyi kurun. Eklentiyi İndirmek için tıkla Eklentiyi kurduktan  sonra Google webmaster tools > Google dizini > Url’leri kaldır seçeneğine tıklayın.

 

 Açılan sayfada aşağıdaki görselde ki gibi bir alan oluşacaktır. Dosya seç’e tıklayarak oluşturduğunuz txt belgesini yükleyin. Bu işlemin ardından eklenti otomatik olarak 404 sayfaları kaldırmaya başlıyacaktır.

 

404 Url hataları kaldırılırken dikkat edilmesi gerekenler

 

404 sayfaları kaldırırken otorite puanı yüksek olan sayfaları kaldırmak yerine bunları anasayfaya yönlendirmek siteniz için yapılacak daha doğru bir hamle olacaktır. Sayfa otoritesi yüksek olan url tespiti için aşağıdaki siteyi kullanabilirsiniz. Açılan siteye 30-40 bağlantıyı kopyalayıp sayfaların page authory değerini görebilirsiniz. Çıkan sonuçlarda diğer sayfalara göre otorite puanı yüksek olanları seçip 301 ile anasayfaya yönlendirebilirsiniz. http://tools.mercenie.com/seo/bulk-pa-da-checker/ WordPress sitelerde Redirection eklentisini kurarak bu sayfalara kolaylıkla 301 yönlendirme yapabilirsiniz.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir